Коремните мазнини са нещо неприятно. Не само от естетическа гледна точка, но и от здравословна.
Вижте защо.
Не всички мазнини са еднакви.
Има подкожни мазнини – това са онези натрупвания, които можеш да хванеш с пръсти.
Има и един друг вид мазнини – висцералните. Това са мазнините, които се нарупват в корема и по-точно около вътрешните органи (стомах и черва). Този вид мазнини не просто карат банския да ни стои по-зле, но и имат огромна роля в производството на токсини, които от своя страна могат да имат дългосрочни вредни ефекти като развитие на диабет и сърдечно-съдови заболявания.
Според webmd.com (The Risks of Belly Fat – and How to Beat Them) част от тези токсини (наречени цитокини) причиняват и възпалителни процеси, които пък могат да доведат до някои видове рак.
А най-неприятното е, че коремните мазнини са скрити и много хора дори не подозират, че имат проблем с тях. Не е необходимо човек да е с много наднормено тегло, за да има натрупани коремни мазнини, които да доведат до здравословен проблем.
Как да разберем дали сме натрупали мазнини около коремните си органи?
Просто измерете обиколката на талията си. Колкото по-голяма е тя, толкова по-голяма потенциална опасност за здравето ви са висцералните мазнини.
При жените обиколка над 88 см е притеснителна, а при мъжете – над 102.
Друг притеснителен знак е ако, дори и да не сте качили килограми напоследък, изведнъж се окаже, че си купувате панталони с един размер по-големи. Т.е., трупате точно в коремната област.
В тези случаи трябва да направите нещо много просто и същевременно много сложно – да промените начина си на живот.
Т.е., да спортувате повече и да се храните по-здравословно.
Добрата новина
Тя е, че за повечето хора дори и няколко килограма (и няколко сантиметра от талията) по-малко ще са достатъчни, за да подобрят общото здравословно състояние на организма си. (Разбира се, ако става дума за много завишено тегло, това е съвсем друг случай.)
Как да се преборим с мазнините около коремните органи? Няколко съвета:
1. Спрете обработените храни.
Това сме го казвали много пъти – щом идва в пакетче от магазина, значи в него има добавени захари, сол и/или вредни мазнини (защото има и полезни). А всички тези неща отиват директно в коремната област. Ако имате нужда от следобедна закуска, заместете пакетираните изделия със сурови ядки или малко кисело мляко (без добавена захар).
2. Плодовите сокове са прикрит враг.
Плодовете сами по себе си са полезни за здравето, но са и с доста високо съдържаните на въглехидрати. Плодовите сокове са с изключотелно високо съдържание на захари, а същевременно фибрите, които ги има в плодовете и които са полезни за нас, са изстискани и премахнати.
3. Яжте много зеленчуци
Опитвайте се зеленчуците да запълват поне половината ви чиния, особено по време на най-обилното ви хранене. Най-диетични и полезни за намаляването на мазнините са листните зеленчуци и броколите, а най-лошият избор са картофите заради високото им съдържание на въглехидрати.
4. Тренирайте мускулите си
Колкото повече мускулна маса имате, толкова повече калории ще изгаряте при всяка дейност. Причината – мускулите горят повече енергия от мазнините.
Не става дума да се вманиачавате, нито да прекарвате целия си ден във фитнеса (все пак трябва и да се работи). Става дума за здравословно трениране и оформяне на мускулите, което е полезно и за жени, и за мъже.
5. Тренирайте специфично корема
Има нещо важно при тренировките за корем – те трябва да са много упорити и по възможност ежедневни. Независимо от останалите неща, които правите (бягане, плуване и т.н.), опитайте се да отделяте по десетина минути всеки ден специално на корема. Резултатите ще ви учудят.
6. Движете се повече
Разходките и ходенето пеша до работа не са спорт и не могат да заместят целенасочените тренировки. Но въпреки това те са важни. Старайте се да се движите повече, не използвайте асансьора и се разтъпквайте по време на обедната почивка. Всяко движение е важно.
7. Наспивайте се
Сънят е изключително важен за здравословния начин на живот. Липсата на сън (т.е., ако спите 4-5 часа на вечер) води до здравословни проблеми и наддаване на килограми. Стремете се към 7-8 часа сън на нощ.
8. Не позволявайте на стреса да ви влияе
Колкото и да тренирате и да се храните правилно, стресът може да зачертне всичко с помощта на кортизола – така наречения хормон на стреса. Той води до натрупване на мазнини, включително и около коремните органи. Да не говорим колко тясна е връзката между стреса и преяждането – хората са склонни да облекчават тревогите си, като прекаляват с храната и то с най-вредната. А вече знаем къде отива тя – право около талията и на корема.
Красота и здраве
Когато става дума за корема, двете са неразривно свързани. По-малко мазнини означават по-добра визия и по-добро здраве. Започнете да работите по въпроса още днес, а ние от Arteka.bg продължаваме да пишем по темата за здравословното тегло. Очаквайте още интересни и полезни неща в блога ни, а в сайта – още продукти и промоции, които ще подпомогнат усилията ви!