“Токсин” е нещо вредно – това е ясно.
Но какво точно представляват токсините и защо са вредни за здравето ни?
Според Medline Plus (сайт на американския National Institute of Health):
“Токсините са субстанции, произведени от растенията и животните, които са отровни за човека. Токсини са и лекарства, които в малки дози помагат, но в големи са отровни.”
И още:
“Повечето токсини, които причиняват проблеми на хората, се произвеждат от бактерии. Например холерата се причинява от бактериален токсин. Други токсини, които причиняват проблеми, са например някои метали като оловото, както и органични химикали в околната среда.”
Още по-просто казано токсинът е всяка субстанция, която вреди на човешкото тяло.
Организмът има механизми да се справя с токсините – имунната система, черният дроб и бъбреците работят в тази посока. Понякога обаче токсините се натрупват в тялото и се складират до момента, в който бъдат изхвърлени. Това може да продължи с години, като в един момент натрупването на токсини започва да се отразява на здравето.
Откъде идват токсините?
Най-често, като се каже токсини, мислим за тези от околната среда – вредни изгорели газове и всякакви други замърсители на въздуха, а и на водата. Има обаче и токсини, които са резултат от собствения ни начин на живот, от процесите в организма и т.н.
Връзката между емоционалното и физическото състояние на човека е нещо, което не всеки приема, но може би можем да мислим за токсините и като за резултат от собствените ни негативни емоции. Поради което гледаме на детоксикацията като на цялостен процес по пречистване не само на тялото, но и на мислите и душата.
Какво да направим по въпроса?
Започни с детоксикацията на живота си още сега, ако все още не си.
Как?
Избери един навик, който знаеш, че е вреден и който не харесваш в себе си, и започни малко по малко, ден след ден да се стараеш да се отървеш от него. Целенасочените усилия и желанието да направиш нещо добро за себе си няма как да не дадат резултат.
снимка: freeimages.com
